Geçmişden Günümüze Gelen Efsaneler, Destanlar, Söylenceler, Mitoloji, Hikayeler, Masallar , Türk folklorik motifler, şehirlerin efsaneleri,öyküleri

İki Köle

| Salı, Nisan 8
Eski devirlerde Bir Zengin iki tane köle satın aldı. Kölelerden biri çok temiz yüzlü inci dişli biriydi, nefesi gül gibi kokuyordu. Diğeri oldukça çirkindi, dişleri çürümüş ağzı kokuyordu.

Zengin Adam o güzel yüzlü köleye ihsanlarda bulunarak onu hamama gönderdi. Dişleri çürümüş ağzı kokan köleyi yanına çağırdı. Kendini çok beğendiğini fakat arkadaşının kendisi hakkında çok kötü şeyler söylediğini belirterek, onun da arkadaşının kötü huylarını söylemesini istedi. Fakat köle arkadaşına toz kondurmadı hep onu övücü sözler söyledi. Zengin Adam ne yaptıysa bir türlü o köleye arkadaşı hakkında kötü bir söz söyletemedi.

Nihayet ikinci köle hamamdan geldi. Zengin Adam onu da sınamak için huzuruna çağırdı. Onu övücü sözler söyledi.

Sıhhatler olsun ne kadar zarif ve latif olmuşsun. Keşke öbür kölenin sayıp döktüğü kötü huyların da olmasa ne olurdu.” dedi ve onu da diğer köle gibi denemek istedi.
Bunun üzerine köle kızdı, köpürdü ve arkadaşı hakkında kötü şeyler sayıp dökmeye başladı.
Biraz konuştuktan, arkadaşının kötülüklerinden bahsettikten sonra Zengin Adam onu susturdu:

- “Yeter artık ikinizin de özünü, aslını anladım, onun ağzı kokuyor, senin ise için kokmuş, bundan sonra sen o doğru sözlü ve güzel huylu kölenin emrindesin haydi git.” dedi

6 okur dedi ki:

recephilmi dedi ki...

İnsanların dış görünüşlerine önem verenlere ibret olsun bu da...

Burraakk dedi ki...

insanların içini tanımak...en zoru ve en güzeli....

Geyik Mühendisi dedi ki...

hocam gel bu durumu kızlara anlat.. hepsi takılmış bir modaya saçı ayrı bir hava, sakalı ayrı bir hava, küpesi bir tarafında, piercingi bir tarafında olan erkeklere bakıyorlar.. diyorum onların içine bak sen, yok anlatamıyorum... sonradan anlıyolar gerçeği ama iş işten geçmiş oluyo.

cananhanım dedi ki...

Eee kölenin sahibi gül kokulu ağızlı köleyi doğru yola sevk edici şeyler söylememiş mi? Hımm, demek ki bazen kötüye kötülükle cevap vermek de iyi bir ders olabilir. Bu arada sevgili 3k, blogun bu hali daha hoş oldu. Daha da iyi olacağına inanıyorum. Kolay gelsin.

recephilmi dedi ki...

Haklısın bize bakan yok :)

Arzu-hâl dedi ki...

Aslında insanın içi güzelse bile dış görünüşüne de önem vermesi lazım. Çünkü bu, insanların nefsine hoş gelir ve güzel hal ve sözleriyle, karşısındakini etkilemesi daha kolay olur.

Geyik mühendisi ve Recep Hilmi kardeş; müslüman, güzeldir. Bunu anlayacaklarda vardır mutlaka.

Yorum Gönder