Geçmişden Günümüze Gelen Efsaneler, Destanlar, Söylenceler, Mitoloji, Hikayeler, Masallar , Türk folklorik motifler, şehirlerin efsaneleri,öyküleri

Tembel Kız masalı

| Pazartesi, Eylül 22
Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir karı koca varmış. Bu karı kocanın bir kızı olmuş. Kız,el bebek gül bebek büyütülmüş, ama hiç iş öğrenememiş. Bunun için adına Tembel Kız denilmiş. Bu kız o kadar tembelmiş ki yerinden kalkmaya üşeniyormuş. Anası babası ona bir gelberi yaptırmış. Kız da oturduğu yerden işini gelberiyle yapıyormuş.

Kızının evlilik çağı gelmiş. Anası babası kızı bir avcıyla evlendirmiş. Avcı ava gitmiş, bir ördek vurmuş.Eve gelmiş, ördeği temizlemiş, ateşe koymuş. Tekrar ava gitmek üzere hazırlanmış, karısına ateşe ördeği koydum, yanmasın bak demiş.Tembel Kız, olur demiş, demiş ama yerinden bile kalkmamış.

Aradan uzunca bir zaman geçmiş.Dilenci eve gelmiş. Tembel Kıza,

hanımcığım Allah rızası için bir dilim ekmek demiş.
Tembel Kız da yan tarafta mutfak, geç al cevabını vermiş.

Dilenci mutfağa girmiş.Bakmış ocakta ördek kaynıyor, almış ördeği, torbasına koymuş,tencerenin içine de ayaklarındaki pis çarıkları... Gelmiş, Tembel Kız'ın yanına. Bak hanımcığım demiş,ekmeği aldım Allah razı olsun.

Şimdi sana bir türkü söyleyeyim de ben gideyim. Türküyü şöyle söylemiş;

Senin gaga benim torba içinde,

Benim çarık senin çorba içinde,
Sen yat kaba yatak yorgan içinde,
Ben yiyecem gagayı orman içinde.

Dilenci türküyü böyle söylemiş,çekip gitmiş.Aradan bir zaman geçmiş, kızın avcı kocası gelmiş. Karısına ördek pişti mi? Demiş.Karısı olan biteni anlatmış,bak bana bir de türkü söyledi, sana deyiverem demiş,türküyü söylemiş.

O zaman avcı kocası durumu anlamış, karısına kızıp azarlamış. Ondan sonra Tembel Kız, tembelliği bırakmış.Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.

4 okur dedi ki:

cananhanım dedi ki...

Ben de bazen kendime diyorum tembelim diye, masal kahramanına bakın ya, dilenciye içeri geç ekmeği kendin al diyor. :) pesssssss :)

3K dedi ki...

:)

ilham perisi dedi ki...

Cananhanım 3k yı gülümsetmişsin büyük başarı..Bu sıralar despot kendileri..:)

Masal güzelde valla ben tembel biri değilim ama arasıra bu kız gibi olmak istiyorum doğusu..Dünya yansın bende umur etmemeyim diyorum..ne hoş bir duygudur kim bilir..:)

cananhanım dedi ki...

:)))

Kesinlikle şiirdeki gibi olmak lazım bazen.

Bir elinde cımbız,
Bir elinde ayna,
Umurunda mı dünya? şeklinde.

Ben yapıyorum artık, bazen dünya yansa umurumda olmayacak durumda oluyorum. Her tür iletişimi kesiyorum, önemsemiyorum. Tembellik başka bişi gerçi.

Yorum Gönder