Geçmişden Günümüze Gelen Efsaneler, Destanlar, Söylenceler, Mitoloji, Hikayeler, Masallar , Türk folklorik motifler, şehirlerin efsaneleri,öyküleri

İki Bardak Su

| Pazar, Mayıs 18
Zamanın birinde bir hükümdar varmış, zenginliği tüm dünyaca bilinirmiş. Hükümdar her gittiği yere hazinesinin bir bölümünü götürür ve bunları sergilemekten büyük onur duyarmış. Hükümdarın yasamda en çok güvendiği, tek akıl hocası bir bilge kişiymiş. Günlerden bir gün bu bilge kişiyle otururken hükümdar şöyle bir soru sormuş:
-Sen ki göğün gizemine ermiş, bilime yön vermiş bir adamsın. İnsanlar, ister hükümdar denli güçlü, ister savaşçılar denli onurlu olsun ayağına kapanır ağzından çıkacak bir sözü beklerler. Şimdi senin gibi bilge bir adamın fikrini merak etmekteyim, benim hükümdarlığım ve servetim hakkında ne düşünüyorsun? Bilge bu soru karşısında hükümdarın gözlerine bakarak şu sözleri söylemiş:
-Diyelim ki hükümdarım, kızgın ve uçsuz bir çöldesiniz. Ölmemek için, size uzatacağım bir bardak suya servetinizin yarısını verir miydiniz?
-Verirdim tabii.

-Zaman geçti diyelim susuzluğunuz arttı, size uzatacağım bir sonraki bardağa servetinizin öteki yarısını da verir miydiniz?Hükümdar biraz düşünür ve ardından:
-Ölmemek için evet, der.
Bunun üzerine bilge kişi gülerek şu sözleri söyler:
-Madem öyle, o zaman övünmeyin fazlaca. Çünkü haşmetlim sizin servetiniz yalnızca iki bardak sudur.

5 okur dedi ki:

ZehirliÖrümcek dedi ki...

Mükemmel,tek kelimeyle "mükemmel"

Cananhanım dedi ki...

Saol zehirliörümcek. Bilge insanın cevabı da bilgece olur tabii..

Vişne Ağacı dedi ki...

Eskiden insanlar daha bilgeymiş gibime geliyor.
-
Canan hanım ve 3k, kabul ederseniz, ikinizi de mimledim :)

Cananhanım dedi ki...

Tamam canım, okudum, öğrendim. Gereğini yaparız. http://www.anneleringunlugu.com/kardesine-yolla-kampanyasi/ sitesine de gittim. Ne yapacağımızı da öğrendim. Tez zamanda gerçekleştirmek dileklerimle...Teşekkürler.

Burraakk dedi ki...

evet , iki bardak sudur....

Yorum Gönder